Robotik Kodlama


Robotik Kodlama

        Bu sıralar robotik kodlamayı çokça duymanızın sebebi okullarda ve bazı eğitim kurumlarında robotik kodlama eğitimin verilmesidir. Türkiye’de son dönemlerde yazılıma önemli ölçüde değer verilmesi ülkemizin gelişmesi açısından büyük bir adım. Yazılım eğitiminin çoğu ülkede olduğu gibi ülkemizde de çocukluk döneminde başlanması ileride yeni teknolojilere imza atacak nesillerin toplumumuzdan çıkmasına vesile olacaktır.

   Peki, nedir bu robotik kodlama?

        Öncelikle robotik kavramının açıklamasını yapalım; İnsanların görevlerini üstlenebilecek ya da insanlara yardımcı olabilecek sistemlerin oluşumu ile ilgili çalışmaları kapsayan bilim dalına robotik nedir. Belli programlama dilleri ve mekanizmalar ile robotik kodlama yapılır. Bu programlama dilleri tabii ki ağır diller değildir. Karmaşık kodlardan önce oyun tarzında sürükle bırak ile kodlama mantığını öğretecek oyunlarla eğitime başlanır. Örneğin  Scratch ile eğitime başlanabilir. Burada bulunan kedi karakteri ile kendi hayal gücünüze göre hareket ettirebilirsiniz. Bu eğlenceli kodlama mantığından sonra İleri seviyeye geldiğimizde kodlama ve mekanizmalarla küçük robotlar örneğin bir araba yapmaya başlayabiliriz. Bunun için de en çok duyduğumuz Arduino kullanabiliriz. Arduino, mikro kontrolcü kartları ve yazılım paketinden oluşan bir programlama platformudur. Arduino ile çeşitli robotlar ve sistemler tasarlayabilirsiniz. Böylece hayal gücünüzle farklı tasarımlar yaparak insanlığa faydalı olabilirsiniz

       Okullarda ağır programlama dilleri yerine ilgi çekici öğrenimi eğlenceli olan robotik kodlama ile bu alana ilgi artmaktadır. Böylece bireyin, çeşitli sorunların çözümünde, bilgisayar kullanması ve bilgisayarın çalışma mantığı, bilgisayarda kullandığı programların nasıl geliştirildiği ve çalıştığı hakkında bilgi sahibi olması amaçlanmaktadır. Elbette ki sadece çocuklar için değil ilgisi olan herkesi bu alana bekleriz. Daha fazla bilgi için bize ulaşın.

Diğer Yazılar

Google AMP

Atom Editor Nedir

E-Ticaret'in Amerika'daki Adresi: I Eat World yayında

Bir E-Ticaret Sitesi Nasıl Olmalı