28000 yıl kapasiteli NANO-DIAMOND PİLLER mi geliyor?


Sesli Oku
28000 yıl kapasiteli NANO-DIAMOND PİLLER mi geliyor?

28000 yıl boyunca çalışabilen bir kalp pili yapılabilir mi? Şimdilik o kadar uzun süre yaşama ihtimalimiz yok, peki 90 yıl boyunca hiç şarj etmeden çalışabilecek bir elektrikli otomobil olabilir mi? Olsa da bizim almaya gücümüz yetmez, peki ya cep telefonunuzun şarjı 9 yıl boyunca yetebilsin ister miydiniz? İnanması çok zor, adeta sürreel gibi gözüken bu enerji senaryolarının hepsini gerçekleştirebileceğini iddia eden bir şirket ortaya çıktı geçtiğimiz hafta. Hatta Kaliforniya’da kurulan NDB adlı bu startup, kendileriyle yapılan bir röportajda böylesine güçlü bir pilin ilk PoC’ini bitirdiklerini, pandemi nedeniyle kapanan laboratuvarları açılınca 6 ila 9 ay içerisinde ticari bir prototipi üreteceklerini de açıkladılar. Böyle bir şey mümkün olabilir mi? Teorik olarak evet. Peki nasıl?

 

TEKNOLOJİ

Evrensel bir ömür boyu kendi kendine şarj olan yeşil pil

NDB, sistemlerinde en son teknolojiyi barındırır. Temel kavramlardan bazıları şunlardır:

Diamond Nuclear Voltaic (DNV): NDB, son yayınlar tarafından desteklenen bu teknolojinin ilk uygulayıcılarından ve geliştiricilerinden biridir. Tipik olarak, bir cihaz olarak DNV, yük toplamayı kolaylaştırmak için iki temas yüzeyine sahip bir yarı iletken, metal ve seramiğin bir kombinasyonudur. Ortak bir batarya sistemine benzer pozitif ve negatif bir temas yüzeyi oluşturmak üzere imal edilen bir yığın düzenlemesi oluşturmak için birkaç tek ünite birbirine bağlanır. DNV yığınının her katmanı, yüksek bir enerji çıkış kaynağından oluşur. Bu tür bir düzenleme, sistemin genel verimliliğini artırır ve ürün için çok katmanlı bir güvenlik kalkanı sağlar.

Radyasyondan elektriğe hızlı dönüşüm: Tüm radyoizotopların yüksek miktarda ısı ürettiği bilinmektedir. Kaynağın DNV üniteleri arasına stratejik olarak yerleştirilmesi, DNV ünitesinde tek kristalli elmas (SCD) varlığından kaynaklanan esnek olmayan saçılmayı kolaylaştırır. Bu tasarım, ısının radyoizotop tarafından kendi kendine soğurulmasını önler ve kullanılabilir elektriğe hızlı bir şekilde dönüştürülmesini sağlar.

İnce film yapısı:  NDB tarafından sergilenen ince film profili, minimum kendi kendine adsorpsiyon ile tek kristalli elmasta radyasyon emilimine izin verir. Esnek tasarım yapısı sayesinde bu teknoloji, uygulamaya göre her şekil ve biçimde olabilir. Bu, NDB'nin pil sistemini pazar dostu yapar.

Nükleer geri dönüşüm süreci:  Radyoaktif atıkların aksi halde kullanılması pek çok kişinin ilgilenmediği bir konudur. NDB'de, sürdürülebilirliği sağlamak ve güvenli ve emniyetli bir ortamda temiz bir enerji kaynağını teşvik etmek için nükleer yakıtı yeniden işleyerek ve geri dönüştürerek yeniden kullanmayı hedefliyoruz.

Emniyet

NDB'nin en önemli yeniliklerinden biri, termal, mekanik ve radyasyon güvenliğinin en önemli üç özelliğini kapsayan son derece gelişmiş güvenlik özelliğidir. Pil sistemi, cihazın maksimum güvenliğini sağlamak için birkaç konsept kullanır:

Elmas kapsülleyici:   Kaynakla birlikte DNV yığınları, en termal olarak iletken malzeme olduğu bilinen ve aynı zamanda cihaz içindeki radyasyonu tutma kabiliyetine sahip olan ve on iki kez en sert malzeme olan bir poli-kristal elmas tabakası ile kaplanmıştır. paslanmaz çelikten daha sert. Bu, ürünümüzü son derece sağlam ve kurcalamaya karşı korumalı hale getirir.

Yerleşik termal havalandırma delikleri: Pil sisteminde bulunan yüksek enerji kaynağı, çalışma sırasında ısı üretir. Bu, sistemde termal iletime yol açar. Sistemdeki termal menfezler, iç mekanı optimum seviyede tutmak için elmasın dış yüzeyine göre bu işlemi gerçekleştirmeye yardımcı olur.

Bor katkılı SCD: Sistemdeki her yönden yararlanmaya çalışan NDB, alfa ve betanın yanı sıra bir bor-10 katkısı kullanarak nötron radyasyonlarının kullanımını da içerir. Doping, fazla nötronun alfa ışınına dönüştürülmesine yardımcı olur.

Kilitleme Sistemi: Bir pil sistemi için bir nükleer güç kaynağı kullanmak, Pu-238 ve U-232 gibi bölünebilir izotopların üretimi nedeniyle nükleer yayılma sorununu gündeme getirir. Bu sorunu çözmek için NDB, güç üretimi dışında kullanımı engelleyen "kilitli sistem" adı verilen bir iyon implantasyon mekanizması kullanır. Bu, tüketici güvenliği gereksinimlerini karşılayarak kullanılabilirliği artırır.

İletişim

İletişim


Emek Ofis: Emek Mh. Cemil Alevli Cad. Asım Bey Apt. Altı 4/A Şehitkamil/Gaziantep

Teknopark Ofis: Yamaçtepe Mh. Gaziantep Teknopark A Blok B-3 Şahinbey/Gaziantep

+90 546 256 5627

info@truncgil.com

Takip Edin