E-Learning Nedir? E-Learning İçin Hangi Araçlar Kullanılabilir?


Sesli Oku
E-Learning Nedir? E-Learning İçin Hangi Araçlar Kullanılabilir?

Günümüz teknolojilerinde artık eğitim ve öğretim de internet üzerinden sağlıklı ve verimli bir şekilde yapılabilmektedir. Aslında internetin ilk icadı ile birlikte gündeme gelen uzaktan eğitim konusu, artık günümüzdeki araçlar aracılığıyla çok daha fazla kolaylaşmış durumda.

E-Learning, öğrenci ve öğretmenin bir platform üzerinde canlı veya bir video kaydı üzerinde birleşip eğitim işleminin gerçekleşmesine verilen bir addır. Türkçe'de uzaktan eğitim olarak kullanılan bu terim, COVID 19 virüsü ile birlikte çokça gündeme gelmeye başlamış ve eğitim camiasının birincil tercihleri arasında yerini almıştır.

Bu yazımızda e-learning için kullanılabilecek araçlardan bahsedeceğiz.

En İyi E-Learning Programı Nedir?

Bu sorunun cevabı aslında En etkili iletişim programı nedir? sorusunun cevabının altında yatmaktadır. Eğitim, (yakın geçmişte ortaya çıkan makine öğrenmesi gibi konular göz ardı edilecek olursa) bir insanın iletişim metodları ile çevre etmenlerle iletişime geçerek bilgi sahibi olması manasına gelmektedir. Bu sebeple eğitimin niteliği, imkanlar ve kalite ile doğru orantılı şekilde artmaktadır. 

Günümüz iletişim teknolojilerinin başında, şüphesiz telefon ve internet gelmektedir. Hatta denilebilir ki, internet yavaş yavaş mobil iletişim ağının yerini almaktadır. Bu nedenle diğer tüm sektörlerde olduğu gibi eğitim sektöründe de, internetin önemi yadsınamaz.

Öte yandan, internet üzerinden iletişimin çeşitleri vardır. Örneğin görüntülü konuşma, sesli konuşma, video konferans, screen sharing gibi yöntemler sıkça kullanılmaktadır. Şimdi biz bu çeşitlerden hangilerinin uzaktan eğitim (e-learning için uygun olduğuna bakacağız).

 

1. Google Hangouts

Mayıs 2013 tarihinden bu yana varlığını sürdüren Google Hangouts, video konferans, 1 to N communication gibi birçok özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca uzaktan eğitim için kullanılabilecek mükemmel bir uygulamadır.

Google Hangouts'u kullanabilmek için öncelikli olarak bir tane Google hesabınızın olması gerekiyor. Google hesabı oluşturmak için google.com adresine girip aşağıdaki gibi sağ üst köşedeki Oturum açın butonuna basmalısınız.

Sonrasında Hesap oluşturun butonuna basıp hesabımızı oluşturuyoruz.

Google Hangouts şeklinde Google üzerinde arattığımızda zaten ilk sırada çıkacaktır.

Burada yeni görüşme ekleye tıklayarak, isim, e-posta ve telefon numarası ile kişi ekleyebilirsiniz. Ayrıca eklediğiniz kişiler ile birlikte bir grup oluşturabilir ve video konferans şeklinde görüşme sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Google Hangouts'u Google Chrome eklentisi veya Android ve iOS eklentisi olarak da kullanıp daha geniş imkanlara sahip olabilirsiniz.

2. Zoom

Belki de en yaygın video konferans uygulamalarından biri de zoom'dur. Zoom.us adresinden erişebilirsiniz.

Zoom ile 1 to N konferans mantığı ile 100 kişiye kadar ücretsiz olarak yayın yapabilir ve bu özelliği ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. 

Ayrıca zoom kendi içerisinde toplantı oluşturabilme, notları tutabilme ve konferans oluşturabilme özelliklerini barındırmaktadır. Zoom'un chrome eklentisi, Microsoft eklentisi, Android ve iOS uygulamaları da mevcuttur. Ücretsiz olarak hesap açıp, rahatlıkla uzaktan eğitim gerçekleştirebilirsiniz.

3.Skype

Skype, her ne kadar bire bir görüşme için çıkarılmış olsa da, sunmuş olduğu konferans görüşme özelliği sayesinde çok rahatlıkla uzaktan eğitimde kullanılabilmektedir. 

Skype, bir microsoft ürünü olduğu için öncelikli olarak bir microsoft hesabına sahip olmanız gerekir. https://account.microsoft.com/account?lang=tr-TR adresinde Bir Microsoft Hesabı Oluştur'a tıklayarak kolaylıkla ve ücretsiz bir şekilde microsoft hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Skype'ın kullanımı oldukça kolaydır. Kullanıcı adı, e-posta adresi ve isimle kolaylıkla katılımcı ekleyebilirsiniz.

Ayrıca Skype For Business ile birlikte görüşme planlayabilir ve görüşme bağlantısı paylaşabilirsiniz.

Skype, multi-platform ve multi-device bir programdır.

İletişim

İletişim


Emek Ofis: Emek Mh. Cemil Alevli Cad. Asım Bey Apt. Altı 4/A Şehitkamil/Gaziantep

Teknopark Ofis: Yamaçtepe Mh. Gaziantep Teknopark A Blok B-3 Şahinbey/Gaziantep

+90 546 256 5627

info@truncgil.com

Takip Edin